Amikor egy honlap megszületik a fejedben, értelemszerűen ezer kérdés jön elő vele kapcsolatban. Ebben a bejegyzésben a weboldal készítést érintő gyakori kérdéseket szedtem össze.
1. Hogyan válasszam ki a megfelelő weboldalkészítőt?
Az első lépés, hogy találj egy megbízható embert vagy céget, aki segít a weboldalad elkészítésében. Ahogy elkezdesz keresgélni a neten, először nézd meg a munkáikat, kérdezd meg másoktól, hogy milyen tapasztalataik voltak velük. Fontos, hogy olyan szakembert válassz, aki érti a dolgát és segít a céljaid elérésében! További segítséget ehhez ebben a cikkemben találsz.
2. Mi történik az első konzultáció során?
Az első találkozón megbeszélitek, hogy mire van szükséged. Elmondhatod, hogy mi a célod a weboldallal, milyen stílust szeretnél, és milyen funkciók legyenek rajta. Itt kell tisztázni, hogy mi az, amit szeretnél, és mi a legjobb módja annak, hogy ez megvalósuljon.

3. Miért fontos, hogy egyedi legyen a weboldal?
Sokan kérdezik, hogy sablonos weboldalt válasszanak, vagy egyedire kérjék a készítést. A sablonos weboldal olcsóbb, de nem biztos, hogy tükrözi a vállalkozásodat, és nem biztos, hogy úgy néz ki, ahogy szeretnéd. Ahogy böngészed a kínálatot, lehet, hogy megtetszik egy sablon, de amikor elkezded feltölteni tartalommal, látni fogod, hogy nem pont olyan lesz, mint a képeken. Emellett korlátozott a testreszabhatóságuk is.
4. Hogyan zajlik a dizájn kiválasztása?
A dizájn megtervezése során történik a színek és a betűtípusok kiválasztása. Ezek alapjaiban határozzák meg a weboldal kinézetét, így azt is, kiket vonz majd a készülő honlap. Én az induló konzultáció során mindig az ügyfeleimmel együtt keresem meg a számukra leginkább megfelelő megoldást.
5. Hogyan válasszam ki a megfelelő domaint?
A domain a weboldalad lakcíme, vagyis ez minden honlap esetében egyedi. Ez az, amit a böngészősávba beírsz, pl. esetemben a benila.hu. Mivel már rengeteg weboldal található meg az interneten, sokszor nem egyszerű a megfelelő domain kiválasztása, mégis érdemes időt szánnod rá, mert utána ezzel azonosítják az oldaladat és a vállalkozásodat.
6. Mi alapján válasszak tárhelyszolgáltatót?
Ez talán a legbonyolultabbnak tűnő kérdés, hiszen sok technikai dolgot kell hozzá megérteni. Az a legfontosabb, hogy nézz utána, milyen gyors a szolgáltatás, amit nyújtanak, és mennyire elérhető az ügyfélszolgálat. Elég kellemetlen, ha péntek este történik valami az oldaladdal, neked pedig hétfőig várnod kell arra, hogy érdemben foglalkozzanak vele. Azoknak, akik velem dolgoznak, én mindig ajánlok is olyan tárhelyszolgáltatót, akinek megbízom a szolgáltatásában.
7. Miért fontos a SEO egy weboldalnál?
A SEO, vagyis a keresőoptimalizálás segít abban, hogy a weboldaladat könnyebben megtalálják a Google-ban. Valószínűleg te is így jutottál most ide. Ha nem figyelsz erre, akkor lehet, hogy a weboldalad nem fog megjelenni a keresési találatok között, pedig sok ember kereshetne rád! A SEO-t már az elején figyelembe kell venni, hogy jól szerepeljen a weboldalad a keresőkben.
8. Miért fontos, hogy a weboldalam mobilbarát legyen?
Ma már szinte mindenki a telefonján internetezik, ezért nagyon fontos, hogy a weboldalad jól nézzen ki és jól működjön mobilon is. Senki nem szereti, ha a telefonos böngészés közben oldalra kell húzogatni a képernyőt, vagy nem tudja elolvasni a szöveget, mert kicsik a betűk.
9. Mennyibe kerül egy weboldal készítése?
A weboldal ára többek között attól függ, hogy milyen funkciókat szeretnél, és hány aloldal legyen rajta. Egy egyszerűbb weboldal olcsóbb lehet, ha sok speciális funkcióval kérsz egyediséget, az pedig értelemszerűen drágább. Az ingyenes weboldalkészítőktől óva intelek, ha fontos számodra a minőség. A fizetős opciók pár tízezer forinttól (szintén nem ajánlom) akár több millió forintig is terjedhetnek. Hatalmas a szórás, ezért nehéz választani, de mindig tartsd szem előtt, hogy olcsó húsnak híg a leve – és ez hatványozottan igaz a weboldalkészítésre.
10. Mennyi idő alatt készül el egy weboldal?
A weboldal készítés ideje attól függ, hogy mennyire bonyolult. Egy egyszerűbb oldal pár hét alatt el is készülhet, de ha sok speciális funkciót kérsz, akkor több időre is szükség lehet. Befolyásolja még az elkészítési időt az is, hogy rendelkezel-e a szöveges és képes tartalommal, vagy azoknak az elkészítésében is kéred a segítségemet. Az együttműködés kezdetekor mindig rá szoktam kérdezni, hogy mikorra van szükség a weboldalra, és a weboldalkészítés többi paraméterét ez alapján szoktuk meghatározni. Én általában az anyagok átadását követő 30 napon belül rendelkezésedre bocsátom a weboldalakat.
11. Mi történik a weboldal átadásakor?
Miután elkészül a weboldalad, minden hozzáféréssel együtt átadom neked, és megtanítanak arra is, hogyan használhatod. Megmutatom, hogyan tudod frissíteni a tartalmat, ha szükséges, és mit tegyél, ha problémád van. Ehhez oktatóvideót is kapsz, hogy bármikor újra tudd nézni.
12. Miért fontos a weboldalak karbantartása?
Ha nem frissíted a weboldalad, akkor a tartalom lehet, hogy elavul, de a bővítmények egész biztosan. Ez azt jelenti, hogy sérülékenyebbé is válik a weboldalakat érintő támadásokkal szemben. A karbantartás segít abban, hogy a weboldalad mindig naprakész legyen, és jól működjön. A weboldal átadásakor megmutatom, hogyan tudod elvégezni a karbantartást, de ha szeretnéd, szívesen leveszem ezt a terhet a válladról, hogy neked csak azzal kelljen foglalkoznod, amiben a legjobb vagy.
Záró gondolatok:
A weboldal készítése egy izgalmas folyamat, de fontos, hogy jó szakembert válassz, aki segít az egész folyamat során. Ha a weboldal készítés gyakori kérdéseket felteszed magadnak, sokkal könnyebben megtalálhatod a legjobb megoldást. Ne feledd, hogy a jó weboldal segít a vállalkozásod növekedésében, és rengeteg új lehetőséget adhat a jövőben! Ha segítségre van szükséged a tervezés vagy a kivitelezés során, itt megtalálsz.