A domain név jelentése és szerepe

domain név jelentése

A domain név jelentése: tartománynév, ami a böngészőkben a honlapok elérhetőségét adja meg. Egyszerűbben: ez a weboldalad címe, ami segít az embereknek, hogy megtalálják a honlapodat az interneten.

 

Az IP cím és a domain név kapcsolata

Minden eszköznek, ami az internethez csatlakozik, van egy IP-címe. Ez egy egyedi azonosító, ami csak hozzá tartozik. Olyan, mint a te személyi igazolványod száma. Az IP-címek számokból állnak, és bonyolult megjegyezni őket. Ezt oldják fel a domain nevek, amik viszont betűkből és szavakból állnak, ezért könnyebb velük dolgozni egy átlag felhasználónak. A böngészők a domain neveket IP-címekké alakítják át, és így létesítenek kapcsolatot az adott szerverrel.

A domain név felépítése

A domain név hierarchikusan épül fel. A legfelső szint a top-level domain (TLD), ami a domain végződése. Ez lehet nemzetközi végződés, mint a .com vagy a .org, de lehet országspecifikus is, Magyarországon például .hu.

A második szint (second-level domain) a domain nevének középső része, mint például a benila a benila.hu oldal esetében.

A harmadik szint a third-level domain, melyet gyakran aldomainnek neveznek, például oktatas.benila.hu. Ez a struktúra biztosítja, hogy az egyes elemek világosan és egyértelműen azonosíthatóak legyenek.

A domain végződések fajtái

A domain végződések két fő kategóriába sorolhatók: vannak generikus top-level domainek (gTLD) és országkód top-level domainek (ccTLD). Generikus TLD-k például a .com, a .net és a .org, amik általános használatra alkalmasak. Továbbá olyan generikus TLD-k is léteznek, mint a .blog vagy a .tech, amik specifikus célokat szolgálnak.

Az országkód top-level domainek (ccTLD) adott országokhoz kapcsolódnak, mint a .hu Magyarország esetében, vagy a .de Németország esetében. Ezek a nemzeti domainek lehetőséget adnak az országon belüli tartományok kezelésére és azonosítására.

 

Domain regisztráció és a domain tulajdonjoga


A domain regisztrációja az első lépés, ha weboldalkészítésről van szó. A következőkben megnézzük a domain név vásárlásának folyamatát és a domain tulajdonosának kötelezettségeit.


A domain vásárlás folyamata


Egy honlap elindításához elengedhetetlen egy domain megvásárlása, hiszen itt találják majd meg a látogatóid a tartalmaidat. Ehhez először is ki kell találnod a megfelelő nevet, amit érdemes úgy kiválasztani, hogy könnyen megjegyezhető legyen, és lehetőleg ékezet nélküli. Van lehetőség ékezetes domain használatára is, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy ez sok galibát okozhat, ezért érdemes a hagyományos, ékezet nélküli verzióban gondolkodni.


Ezt követően ki kell találnod, milyen végződést szeretnél használni (.hu, .com, stb.). Itt fontos szempont a célpiacod: ha Magyarországról vársz érdeklődőket a weboldaladra, akkor érdemes a .hu-t választanod, míg ha nemzetközi a célcsoportod, akkor jó választás lehet a .org, .com, .net stb. Ha ez is megvan, ellenőrizned kell, hogy szabad-e az általad kitalált domain. Ezt megteheted a hivatalos domain nyilvántartónál, a https://www.domain.hu/ oldalon, de sok tárhelyszolgáltatónál is lehetőség van a domain ellenőrzésére.


Ezután következik a domain regisztrációja. A regisztráció során meg kell adnia a rendszer által kért információkat, mint például a cégnév vagy a magánszemély neve, valamint az elérhetőségeket. Fontos, hogy ezek az információk pontosak legyenek, hiszen ezek alapján lesz azonosítható a domain tulajdonosa, aki jogilag felel az adott domainért.


Végül a regisztrációs díj befizetése következik. Ennek a mértéke függ a választott domain végződéstől és a regisztráció időtartamától. Az aktiválás után máris a tiéd a választott domain név. A hivatalos ügyintézés a háttérben eltarthat 1-2 napig is, de pár óra alatt is lezajlódhat.


A domain tulajdonjoga


Az általad választott domain nevet a te nevedre jegyzik be. A domain tulajdonosaként köteles vagy a regisztráció során megadott adatok naprakészen tartására. Vagyis ha valamilyen adatod megváltozik, azt jelezned kell.


Az adatok között szerepel a domain tulajdonos neve, címe, telefonszáma és e-mail címe. Ezek az adatok nyilvánosak lesznek, mert az impresszumban és az adatkezelési tájékoztatóban is fel kell őket tüntetned.


A domain tulajdonosaként felelős vagy az adott domain néven található tartalomért és annak jogszerűségéért is. A regisztráció során fontos, hogy odafigyelj az adatok pontosságára.

 

A domain név szerepe az online marketingben


A domain név fontos szerepet játszik a keresőoptimalizálásban (SEO), a márkaépítésben és a kommunikációban. Nézzük meg egy kicsit részletesebben, hogy mire érdemes figyelned a névválasztásnál, és ez hogyan segíthet neked a marketingben.


Keresőoptimalizálás


Ha a domain neved tartalmaz kulcsszavakat, amik a vállalkozásod termékeire vagy szolgáltatásaira utalnak, az javíthatja a honlapod keresőben való rangsorolását. Így nőhet a weboldalad organikus forgalma, ami pedig nagy hatással van a márkád láthatóságára.


Fontos, hogy a domain név könnyen megjegyezhető és könnyen leírható legyen.


Márkaépítés


Egy egyedi domain név segít kialakítani az online identitásodat, segít a márkaépítésben. Megkülönbözteti a vállalkozásodat a konkurenciától, ami egy telített piacon különösen fontos lehet. Ha például vendéglőd van, érdemes nem a Diófa nevet adni neki, mert abból van még 20 másik, hanem egyedi nevet, ami megkülönböztet a versenytársaidtól.


Online kommunikáció


A domain név biztosítja, hogy az ügyfeleid könnyen megtalálják a weboldaladat. A segítségével hatékonyabban érhetsz el új ügyfeleket, és tarthatsz kapcsolatot a már meglévőkkel. A domain nevedet tudod kommunikálni a közösségimédia-csatornáidon, és az offline felületeiden is.


Ha elakadtál a domain név kiválasztásának vagy megvásárlásának a folyamatában, vagy annyira bonyolultnak tűnik, hogy szükséged van valakire, aki végigvezet az úton, lépj velem kapcsolatba, és segítek.

Ha tetszett a cikk, oszd meg az ismerőseiddel is!

Hasonló cikkek

korrektúra árak

Korrektúra árak és szolgáltatások

1. Mire jó a korrektúra? A korrektúra az a folyamat, amikor valaki átnézi a szövegeket, hogy kijavítsa az esetleges helyesírási, nyelvtani és stilisztikai hibákat. Ez különösen fontos akkor, ha egy vállalkozás próbálja elérni a potenciális ügyfeleit. Gondolj csak egy weboldalra,

Tovább olvasom »